Premium partners
BaselEmiratesPeugeotSHARPSRG SSR
Other partners

Since 2008, the world stage for tennis at St. Jakob on Super Monday has traditionally been celebrated with a music and tennis festival. This year’s opening spectacle for Swiss Indoors will start at 5:30 pm.

Saturday, 19. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 12.00 to 20.00 o'clock

Qualification (1/8 finals, singles)
Unnumbered seats

Center Court

12.00 h

Casper Ruud

vs.

Kimmer Coppejans

afterwards

Joao Sousa

vs.

Alexei Popyrin

afterwards

Marc-Andrea Huesler

vs.

Soonwoo Kwon

afterwards

Sandro Ehrat

vs.

Hugo Dellien

afterwards

Mirko Martinez

Damien Wenger

vs.

Divij Sharan

Artem Sitak

Court 1

12.00 h

Ricardas Berankis

vs.

Hugo Nys

not before 13.00 h

Ivo Karlovic

vs.

Peter Gojowczyk

afterwards

Lukas Rosol

vs.

Gregoire Barrere

not before 16.00 h

Yoshihito Nishioka

vs.

Attila Balazs

afterwards

Robert Lindstedt

Jonny O'Mara

vs.

Santiago Gonzalez

Aisam-Ul-Haq Qureshi

Sunday, 20. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 12.00 to 18.00 o'clock

Qualification (1/4 finals, singles, final elimination)
Unnumbered seats

Center Court

12.30 h

Casper Ruud

vs.

Peter Gojowczyk

afterwards

Alexei Popyrin

vs.

Soonwoo Kwon

afterwards

Yoshihito Nishioka

vs.

Hugo Dellien

Court 1

12.30 h

Ricardas Berankis

vs.

Gregoire Barrere

not before 14.00 h

Divij Sharan

Artem Sitak

vs.

Santiago Gonzalez

Aisam-Ul-Haq Qureshi

Monday, 21. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 13.00 to 22.30 o'clock

1/16 finals, singles
17:30: Grand opening

Center Court

14.00 h

Stefanos Tsitsipas

Wesley Koolhof

vs.

Taylor Fritz

Reilly Opelka

17.30 h

Grand Opening with Anastacia

not before 19.00 h

Roger Federer

vs.

Peter Gojowczyk

not before 20.30 h

Benoit Paire

vs.

Henri Laaksonen

Court 1

13.00 h

Jamie Murray

Neal Skupski

vs.

Sandro Ehrat

Marc-Andrea Huesler

afterwards

Dusan Lajovic

Albert Ramos-Vinolas

vs.

Santiago Gonzalez

Aisam-Ul-Haq Qureshi

not before 19.00 h

Jan-Lennard Struff

vs.

Miomir Kecmanovic

afterwards

Alex de Minaur

vs.

Hugo Dellien

Tuesday, 22. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 13.00 to 22.30 o'clock

1/16 finals, singles
1/8 finals, doubles

Center Court

13.00 h

Nikola Mektic

Franko Skugor

vs.

Jean-Julien Rojer

Horia Tecau

not before 15.00 h

Fabio Fognini

vs.

Alexei Popyrin

not before 17.00 h

Alexander Zverev

vs.

Taylor Fritz

not before 19.00 h

Stefanos Tsitsipas

vs.

Albert Ramos-Vinolas

afterwards

Roberto Bautista Agut

vs.

Marius Copil

Court 1

13.00 h

Radu Albot

vs.

Dusan Lajovic

afterwards

Cristian Garin

vs.

Reilly Opelka

afterwards

Jan-Lennard Struff

Luca Margaroli

vs.

Ivan Dodig

Filip Polasek

afterwards

Richard Gasquet

vs.

Juan Ignacio Londero

afterwards

Raven Klaasen

Michael Venus

vs.

Cristian Garin

Benoit Paire

Wednesday, 23. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 13.00 to 22.30 o'clock

1/16 finals, singles
1/8 finals, singles and doubles

Center Court

13.00 h

Kevin Krawietz

Andreas Mies

vs.

Jeremy Chardy

Fabrice Martin

not before 15.00 h

David Goffin

vs.

Marin Cilic

not before 17.00 h

Stan Wawrinka

vs.

Pablo Cuevas

not before 19.00 h

Roger Federer

vs.

Radu Albot

afterwards

Taylor Fritz

vs.

Alex de Minaur

Court 1

13.00 h

Ricardas Berankis

vs.

Pablo Andujar

afterwards

Laslo Djere

vs.

Filip Krajinovic

afterwards

Marcel Granollers

Horacio Zeballos

vs.

Richard Gasquet

Edouard Roger-Vasselin

afterwards

Frances Tiafoe

vs.

Daniel Evans

not before 20.30 h

Henri Laaksonen

vs.

Jan-Lennard Struff

Thursday, 24. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 13.00 to 22.30 o'clock

1/8 finals, singles
1/8 finals and 1/4 finals, doubles

Center Court

13.00 h

Jean-Julien Rojer

Horia Tecau

vs.

Jamie Murray

Neal Skupski

not before 15.00 h

Roberto Bautista Agut

vs.

Richard Gasquet

not before 17.00 h

Stefanos Tsitsipas

vs.

Ricardas Berankis

not before 19.00 h

Stan Wawrinka

vs.

Frances Tiafoe

afterwards

Fabio Fognini

vs.

Filip Krajinovic

Court 1

14.00 h

David Goffin

vs.

Reilly Opelka

afterwards

Marcel Granollers

Horacio Zeballos

vs.

Santiago Gonzalez

Aisam-Ul-Haq Qureshi

afterwards

Jeremy Chardy

Fabrice Martin

vs.

Taylor Fritz

Reilly Opelka

Friday, 25. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 13.00 to 22.30 o'clock

1/4 finals, singles
1/4 finals, doubles

Center Court

13.00 h

Raven Klaasen

Michael Venus

vs.

Ivan Dodig

Filip Polasek

not before 16.00 h

Roberto Bautista Agut

vs.

Reilly Opelka

not before 18.00 h

Jan-Lennard Struff

vs.

Alex de Minaur

not before 20.00 h

Stefanos Tsitsipas

vs.

Filip Krajinovic

Saturday, 26. Oct 2019

Doors open: 11.00 o'clock
Program around 12.00 to 19.00 o'clock

12.00: 1/2 finals, doubles
14.30: 1/2 finals, singles
1/2 finals, singles
1/2 finals, doubles

Center Court

12.00 h

Jean-Julien Rojer

Horia Tecau

vs.

Ivan Dodig

Filip Polasek

not before 14.30 h

Reilly Opelka

vs.

Alex de Minaur

not before 16.00 h

Roger Federer

vs.

Stefanos Tsitsipas

not before 17.30 h

Taylor Fritz

Reilly Opelka

vs.

Santiago Gonzalez

Aisam-Ul-Haq Qureshi

Sunday, 27. Oct 2019

Doors open: 11.00 o'clock
Program around 12.00 to 17.00 o'clock

12.00: Final, doubles
15.00: Final, singles

Center Court

12.00 h

Jean-Julien Rojer

Horia Tecau

vs.

Taylor Fritz

Reilly Opelka

not before 15.00 h

Roger Federer

vs.

Alex de Minaur

Saturday, 19. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 12.00 to 20.00 o'clock

Qualification (1/8 finals, singles)
Unnumbered seats

Center Court

12.00 h

Casper Ruud

vs.

Kimmer Coppejans

afterwards

Joao Sousa

vs.

Alexei Popyrin

afterwards

Marc-Andrea Huesler

vs.

Soonwoo Kwon

afterwards

Sandro Ehrat

vs.

Hugo Dellien

afterwards

Mirko Martinez

Damien Wenger

vs.

Divij Sharan

Artem Sitak

Court 1

12.00 h

Ricardas Berankis

vs.

Hugo Nys

not before 13.00 h

Ivo Karlovic

vs.

Peter Gojowczyk

afterwards

Lukas Rosol

vs.

Gregoire Barrere

not before 16.00 h

Yoshihito Nishioka

vs.

Attila Balazs

afterwards

Robert Lindstedt

Jonny O'Mara

vs.

Santiago Gonzalez

Aisam-Ul-Haq Qureshi

Sunday, 20. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 12.00 to 18.00 o'clock

Qualification (1/4 finals, singles, final elimination)
Unnumbered seats

Center Court

12.30 h

Casper Ruud

vs.

Peter Gojowczyk

afterwards

Alexei Popyrin

vs.

Soonwoo Kwon

afterwards

Yoshihito Nishioka

vs.

Hugo Dellien

Court 1

12.30 h

Ricardas Berankis

vs.

Gregoire Barrere

not before 14.00 h

Divij Sharan

Artem Sitak

vs.

Santiago Gonzalez

Aisam-Ul-Haq Qureshi

Monday, 21. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 13.00 to 22.30 o'clock

1/16 finals, singles
17:30: Grand opening

Center Court

14.00 h

Stefanos Tsitsipas

Wesley Koolhof

vs.

Taylor Fritz

Reilly Opelka

17.30 h

Grand Opening with Anastacia

not before 19.00 h

Roger Federer

vs.

Peter Gojowczyk

not before 20.30 h

Benoit Paire

vs.

Henri Laaksonen

Court 1

13.00 h

Jamie Murray

Neal Skupski

vs.

Sandro Ehrat

Marc-Andrea Huesler

afterwards

Dusan Lajovic

Albert Ramos-Vinolas

vs.

Santiago Gonzalez

Aisam-Ul-Haq Qureshi

not before 19.00 h

Jan-Lennard Struff

vs.

Miomir Kecmanovic

afterwards

Alex de Minaur

vs.

Hugo Dellien

Tuesday, 22. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 13.00 to 22.30 o'clock

1/16 finals, singles
1/8 finals, doubles

Center Court

13.00 h

Nikola Mektic

Franko Skugor

vs.

Jean-Julien Rojer

Horia Tecau

not before 15.00 h

Fabio Fognini

vs.

Alexei Popyrin

not before 17.00 h

Alexander Zverev

vs.

Taylor Fritz

not before 19.00 h

Stefanos Tsitsipas

vs.

Albert Ramos-Vinolas

afterwards

Roberto Bautista Agut

vs.

Marius Copil

Court 1

13.00 h

Radu Albot

vs.

Dusan Lajovic

afterwards

Cristian Garin

vs.

Reilly Opelka

afterwards

Jan-Lennard Struff

Luca Margaroli

vs.

Ivan Dodig

Filip Polasek

afterwards

Richard Gasquet

vs.

Juan Ignacio Londero

afterwards

Raven Klaasen

Michael Venus

vs.

Cristian Garin

Benoit Paire

Wednesday, 23. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 13.00 to 22.30 o'clock

1/16 finals, singles
1/8 finals, singles and doubles

Center Court

13.00 h

Kevin Krawietz

Andreas Mies

vs.

Jeremy Chardy

Fabrice Martin

not before 15.00 h

David Goffin

vs.

Marin Cilic

not before 17.00 h

Stan Wawrinka

vs.

Pablo Cuevas

not before 19.00 h

Roger Federer

vs.

Radu Albot

afterwards

Taylor Fritz

vs.

Alex de Minaur

Court 1

13.00 h

Ricardas Berankis

vs.

Pablo Andujar

afterwards

Laslo Djere

vs.

Filip Krajinovic

afterwards

Marcel Granollers

Horacio Zeballos

vs.

Richard Gasquet

Edouard Roger-Vasselin

afterwards

Frances Tiafoe

vs.

Daniel Evans

not before 20.30 h

Henri Laaksonen

vs.

Jan-Lennard Struff

Thursday, 24. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 13.00 to 22.30 o'clock

1/8 finals, singles
1/8 finals and 1/4 finals, doubles

Center Court

13.00 h

Jean-Julien Rojer

Horia Tecau

vs.

Jamie Murray

Neal Skupski

not before 15.00 h

Roberto Bautista Agut

vs.

Richard Gasquet

not before 17.00 h

Stefanos Tsitsipas

vs.

Ricardas Berankis

not before 19.00 h

Stan Wawrinka

vs.

Frances Tiafoe

afterwards

Fabio Fognini

vs.

Filip Krajinovic

Court 1

14.00 h

David Goffin

vs.

Reilly Opelka

afterwards

Marcel Granollers

Horacio Zeballos

vs.

Santiago Gonzalez

Aisam-Ul-Haq Qureshi

afterwards

Jeremy Chardy

Fabrice Martin

vs.

Taylor Fritz

Reilly Opelka

Friday, 25. Oct 2019

Doors open: 11.45 o'clock
Program around 13.00 to 22.30 o'clock

1/4 finals, singles
1/4 finals, doubles

Center Court

13.00 h

Raven Klaasen

Michael Venus

vs.

Ivan Dodig

Filip Polasek

not before 16.00 h

Roberto Bautista Agut

vs.

Reilly Opelka

not before 18.00 h

Jan-Lennard Struff

vs.

Alex de Minaur

not before 20.00 h

Stefanos Tsitsipas

vs.

Filip Krajinovic

Saturday, 26. Oct 2019

Doors open: 11.00 o'clock
Program around 12.00 to 19.00 o'clock

12.00: 1/2 finals, doubles
14.30: 1/2 finals, singles
1/2 finals, singles
1/2 finals, doubles

Center Court

12.00 h

Jean-Julien Rojer

Horia Tecau

vs.

Ivan Dodig

Filip Polasek

not before 14.30 h

Reilly Opelka

vs.

Alex de Minaur

not before 16.00 h

Roger Federer

vs.

Stefanos Tsitsipas

not before 17.30 h

Taylor Fritz

Reilly Opelka

vs.

Santiago Gonzalez

Aisam-Ul-Haq Qureshi

Sunday, 27. Oct 2019

Doors open: 11.00 o'clock
Program around 12.00 to 17.00 o'clock

12.00: Final, doubles
15.00: Final, singles

Center Court

12.00 h

Jean-Julien Rojer

Horia Tecau

vs.

Taylor Fritz

Reilly Opelka

not before 15.00 h

Roger Federer

vs.

Alex de Minaur

National partners
CecchettoDufryImpleniaRado SwitzerlandSecuritas
Other partners
This website uses cookies. By using this website, you agree to our use of cookies. Data privacy